II Kow 497/19 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2019-07-10

Sygn. akt II Kow 497/19

POSTANOWIENIE

o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia

Dnia 10 lipca 2019 r.

Sąd Okręgowy w Sieradzu, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek

przy udziale Prokuratora Okręgowego Marzenny Monwid - Olechnowicz z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz M. S. przedstawiciela administracji Zakładu Karnego po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w S. wniosku obrońcy skazanego z dnia 29.04.2019 r.

Postanowił:

I.  na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 2 kk oraz art. 161 § 1 kkw warunkowo zwolnić A. O. syna K. i Z. z domu W., urodzonego dnia (...) w Ł., skazanego prawomocnym wyrokiem:

Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, sygn. akt III K 116/12, z dnia 25.01.2016 r., z art. 286 § 1 kk, art. 258 § 1 kk, art. 291 § 1 kk, art. 65 § 1 kk, art. 53 ust. 1 i 2 oraz art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii na karę 4 lat i 10 miesięcy pozbawienia wolności,

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 19.06.2020 r.

II.  na podstawie art. 80 § 2 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 10.07.2022 r.,

III.  na podstawie art. 159 § 1 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 4 i 8 kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania do podjęcia pracy zarobkowej

zobowiązania do przestrzegania porządku prawnego

zobowiązania do wywiązania się w terminie 3 tygodni od opuszczenia Zakładu Karnego z obowiązku uiszczenia należności sądowych w kwocie 16.500,00 zł (szesnaście tysięcy pięćset złotych 00/100) tytułem wynikającego z wyroku obowiązku naprawienia szkody

UZASADNIENIE

Obrońca skazanego wniósł o udzielenie mu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Prokurator wnioskowi nie oponował.

Sąd zważył:

Wniosek jest zasadny na obecnym etapie postępowania wykonawczego.

Zachowanie osadzonego podczas pobytu w izolacji oceniane jest jako poprawne. Był nagradzany, został również raz ukarany dyscyplinarnie za spożywanie alkoholu w miejscu pracy, jednak po tym incydencie wkrótce został ponownie skierowany do zatrudnienia. Nie jest uczestnikiem podkultury przestępczej. Dotychczas nie były stosowane wobec niego środki przymusu bezpośredniego. Nie był również uczestnikiem zdarzeń nadzwyczajnych. Skazany sam stawił się do zakładu karnego, a po uchylonym na czas postępowania karnego tymczasowym aresztowaniu przez trzy lata nie wchodził w konflikt z prawem. Wbrew treści opinii skazany na posiedzeniu nie kwestionował swojego uczestniczenia w produkcji amfetaminy, odnosząc się negatywnie do udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Najważniejszą przesłanką przemawiającą za udzieleniem skazanemu warunkowego zwolnienia była jego deklaracja na posiedzeniu o spłacie niezwłocznie po opuszczeniu zakładu karnego należności sądowych w kwocie 16.500,00 zł z tytułu naprawienia szkody. W ocenie Sądu nałożenie na skazanego takiego obowiązku będzie nie tylko znacznie pewniejszym sposobem na jego resocjalizację, bowiem to właśnie z zadośćuczynieniem w miarę możliwości popełnionym przestępstwom wiąże się proces resocjalizacji, ale pozwoli również na naprawieniu błędów wobec innych osób. Skazany nie jest co prawda sprawcą przypadkowym, bo był już w przeszłości skazywany, ale było to kary z warunkowym zawieszeniem ich wykonania, a więc niewielkie i za przestępstwo o mniejszym stopniu społecznej szkodliwości niż obecnie odbywane.

Sąd uznaje, że pomimo charakteru czynu zabronionego, którego dopuścił się skazany, doszło już do zrealizowania zasady odpłaty za popełnione przestępstwo, a proporcje pomiędzy karą wymierzoną i odbytą są właściwe. W ocenie Sądu resocjalizacja skazanego może odbywać się w warunkach wolnościowych, zaś nałożone na niego obowiązki sprawią, że będzie motywowany do kształtowania swoich społecznie pożądanych postaw pod rygorem powrotu do zakładu karnego. Skazany przejawia pozytywne aspekty resocjalizacji, co pozwoli na jego readaptację na wolności.

Wobec powyższego Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne, ale wykonalne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  odpis postanowienia doręczyć:

1.  warunkowo zwolnionemu A. O. i jego obrońcy

2.  Dyrektorowi Zakładu Karnego w S. z nakazem zwolnienia

II.  odpis postanowienia przesłać:

a)  Sądowi Okręgowemu w Piotrkowie Trybunalskim– do akt sygn. III K 116/12,

b)  Sądowi Okręgowemu w Łodzi - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 3 egzemplarze.

III.  zawiadomić:

a)  Krajowy Rejestr Karny

Dnia 10.07.2019 r.

Przewodniczący – Sędzia:

Wykonano dnia ...........................

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Domaradzka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Marek Masłowski
Data wytworzenia informacji: