II Kow 1079/19 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2019-11-27

Sygn. akt II Kow 1079/19

POSTANOWIENIE

o udzieleniu warunkowego przedterminowego zwolnienia

Dnia 27 listopada 2019 r.

Sąd Okręgowy w Sieradzu, II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Marek Masłowski

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek

przy udziale Prokuratora Okręgowego Iwony Cypryńskiej - Stępień z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu oraz K. Ś. przedstawiciela administracji Zakładu Karnego po rozpoznaniu na posiedzeniu w Zakładzie Karnym w S. wniosku skazanego K. S. syna Z. z dnia 12.09.2019 r.

Postanowił:

I.  na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 kkw warunkowo zwolnić K. S. syna Z. i E. z domu Z. urodzonego dnia (...) w Ł., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Łasku, w sprawie o sygn. akt II K 373/17 pkt wł. 1 z dnia 29.03.2018 r. z art. 197 § 1 kk, art. 157 § 2 kk, art. 207 § 1 kk, na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności (wyrok łączny),

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 18.02.2020 r.

II.  na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 27.11.2021 r.,

III.  na podstawie art. 159 § 1 kkw w związku z art. 72 § 1 pkt 4, 6, 6b kk w okresie próby:

a)  oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora w miejscu zamieszkania

b)  nałożyć na warunkowo zwolnionego obowiązki w postaci:

zobowiązania podjęcia pracy zarobkowej

zobowiązanie do podjęcia w terminie 14 dni od opuszczenia zakładu karnego leczenia odwykowego w zakresie uzależnienia od alkoholu w systemie niestacjonarnym

zobowiązania do podjęcia w terminie 14 dni od opuszczenia zakładu karnego udziału w programie korekcyjno – edukacyjnym dla sprawców przemocy w rodzinie w (...) Centrum Pomocy (...) w Ł., ul. (...).

UZASADNIENIE

Skazany wniósł o udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia. Prokurator wnioskowi oponował.

Sąd zważył:

Wniosek jest zasadny na obecnym etapie postępowania wykonawczego.

W izolacji osadzony przebywa od 23.10.2017 r., kiedy to do odbycia kary zgłosił się samemu. Zachowanie skazanego oceniono jako poprawne. Był pięć razy nagrodzony, otrzymał trzy ulgi, dwukrotnie sporządzono wnioski o wymierzenie kary dyscyplinarnej, jednak Dyrektor zakładu karnego odstąpił od ukarania. Osadzony ma stwierdzone uzależnienie od alkoholu, ukończył stosowną terapię z wynikiem pozytywnym. Brał także udział w programie readaptacyjnym związanym z przygotowaniem do samodzielnego radzenia sobie na rynku pracy. Nie zostało stwierdzone, aby miał zaburzenie preferencji seksualnych. Za udzieleniem warunkowego zwolnienia przemawia zwłaszcza fakt, że wnosi o to żona skazanego – ofiara przestępstwa z art. 197 § 1 kk, która zawarła z nim związek małżeński ledwie miesiąc po wydaniu wyroku i która wybaczyła osadzonemu i zamierza kontynuować wspólne życie, wskazując, że jego zachowanie uległo radykalnej poprawie. Osadzony krytycznie wypowiada się na temat popełnionych przestępstw. Nie jest uczestnikiem podkultury przestępczej. W ocenie Sądu prognozy kształtują się pozytywnie. Bardzo krótki termin do końca kary sprawia, że udzielenie warunkowego zwolnienia w tym momencie pozwoli na kontynuację oddziaływań wychowawczych w okresie próby, przez kontrolę nałożonych obowiązków, co nie byłoby możliwe w przypadku odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia.

Należy stwierdzić, że proporcje między wymiarem kary orzeczonej i odbytą jej częścią są odpowiednie. Można uznać, że zrealizowana została zasada właściwej odpłaty oraz zaspokojone zostało poczucie sprawiedliwości. Nałożone w okresie próby obowiązki i dozór kuratora mają zapobiec popełnieniu przez skazanego ponownie przestępstwa. Dotychczasowa postawa skazanego wskazuje, że nie powróci na drogę przestępstwa.

Wobec powyższego Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.

Sędzia:

Pouczenie

1.  Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.

2.  Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.

3.  Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.

4.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.

5.  Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.

6.  W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.

7.  Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.

8.  Postanowienie nie jest prawomocne, ale wykonalne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.

ZARZĄDZENIE

I.  Po uprawomocnieniu odpis postanowienia doręczyć:

1.  warunkowo zwolnionemu K. S.

II.  Dyrektorowi Zakładu Karnego w S. z nakazem zwolnienia

III.  wpisać do wykazu Wz ……./19 i Dpen……./19

IV.  odpis postanowienia przesłać:

a)  Sądowi Rejonowemu w Łasku do akt sygn. II K 373/17 pkt wł. 1;

b)  Sądowi Okręgowemu w Sieradzu - celem wyznaczenia kuratora sądowego – 2 egzemplarze.

V.  zawiadomić:

a)  Krajowy Rejestr Karny

Dnia 27.11.2019 r.

Przewodniczący – Sędzia:

Wykonano dnia ...........................

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Katarzyna Domaradzka
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację:  Sędzia Marek Masłowski
Data wytworzenia informacji: