IV U 21/23 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2023-05-16

Sygn. akt IV U 21/23

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 maja 2023 roku

Sąd Okręgowy w Sieradzu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: sędzia Dorota Załęska

Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Wawrzyniak

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2023 roku w Sieradzu

odwołania K. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł.

z 2 grudnia 2022 r. Nr (...)

w sprawie K. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł.

o podleganie ubezpieczeniom społecznym

zmienia zaskarżoną decyzję i stwierdza, że K. W. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresie od 1 lipca 2020 r. do 31 grudnia 2020 r., a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe wynosi 0 złotych.

Sygn. akt IV U 21/23

UZASADNIENIE

Decyzją z 2.12.2022r., na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 1 i 3, art. 6 ust. 1 pkt 5, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 4, art. 18a ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 18aa ust. l ustawy z 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022r. poz. 1009 ze zm.), art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t. j. Dz. U. z 2021r. poz. 1285 ze zm.), art. 18 ust. 1 i 2 ustawy z 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz. U. z 2021r., poz. 162 ze zm.), ZUS stwierdził, że K. W. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu w okresie: od 1.01.2020 – 31.12.2020 i określił podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia: emerytalne i rentowe, wypadkowe, zdrowotne.

Odwołanie od powyższej decyzji w imieniu K. W. złożyło Biuro (...) S. C. A. C. i M. P. (1) z/s w C., prowadzące sprawy wnioskodawcy w zakresie prowadzonej prze niego dziaalności. Podnoszono, że K. W. jako płatnik spełnia warunki do skorzystania z „ulgi na start”, ponieważ nie zrezygnował świadomie z zamiaru jej skorzystania.

W odpowiedzi na odwołanie pełnomocnik organu rentowego ustanowiony w sprawie wnosił o oddalenie odwołania i zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

K. W. rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej - firmy transportowej od 1.07.2020r., po upływie 60 miesięcy od zawieszenia poprzedniej działalności. Prowadzenie spraw księgowych, włącznie z prowadzeniem spraw w ZUS zlecił A. C. i M. P. (2), prowadzących Biuro (...) S.C. z/s w C.. W związku z rozpoczęciem prowadzenia działalności, K. W. chciał skorzystać z „ulgi na start” przewidzianej przez ustawę Prawo przedsiębiorców. Od początku zgłoszenia działalności, K. W. opłacał jedynie składkę zdrowotną przez pół roku. Wcześniej w w.w Biurze (...) pracowała osoba zajmująca się kadrami, która w dniu 5.08.2020r., błędnie zgłosiła w ZUS K. W. do obowiązkowych ubezpieczeń od 1.07.2020r., tj. emerytalnego, rentowych, wypadkowego, dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, z kodem tytułu ubezpieczenia 0570 jako osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi zadeklarowana kwota nie niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Gdy pracownica zorientowała się, że popełniła błąd w deklaracji, w tym samym dniu , tj. 5.08.2020r. złożyła w ZUS wyrejestrowanie z ubezpieczeń ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania 1.07.2020r., z kodem tytułu ubezpieczenia 0570, a następnie w tym samym dniu zostało złożyła zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego od 1.07.2020r., z kodem tytułu ubezpieczenia 0540, o czym K. W. został telefonicznie poinformowany. Korekta została przyjęta przez system ZUS w rejestrze ubezpieczonych. Nie ma możliwości wydrukowania tego rejestru z ZUS PUE. Wnioskodawca nigdy nie rezygnował z ulgi na start, pytał się telefonicznie w biurze rachunkowym, czy będzie ona uwzględniona w zgłoszeniu do ZUS ( zeznania wnioskodawcy na nagraniu CD – 00:02:15 – 00:14:46 k. 33/akta sprawy; skan rejestru ubezpieczonych wykonany ze zdjęcia z ekranu komputera, skan wniosku o wpis do CEIDG, pismo ZUS z 30.09.2022r./akta ZUS).

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie i w postępowaniu przed organem rentowym. Fakty dotyczące woli skorzystania z ulgi na start dla przedsiębiorców, Sąd ustalił na podstawie zeznań wnioskodawcy, którym dał wiarę. W ocenie Sądu materiał dowodowy wskazuje, że rzeczywistą wolą K. W. było skorzystanie z „ulgi na start”, a złożenie pierwotnej deklaracji z kodem tytułu ubezpieczenia 0570, wynikało z błędu pracownika biura rachunkowego, który niezwłocznie został skorygowany, poprzez złożenie w ZUS korekty wyrejestrowania oraz zgłoszenie z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia 0540 od 1.07.2020r. Odnośnie rejestru ubezpieczonych, z którego wykonano fotografię, na który powołuje się pełnomocnik strony, to wskazać należy, że jest on mało czytelny szczególnie jeśli chodzi o kod tytułu ubezpieczenia. Okoliczność ta jednak nie ma decydującego znaczenia dla rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie, bowiem decydująca jest rzeczywista wola strony, którą było skorzystanie z „ulgi na start” , czego potwierdzeniem jest fakt opłacania składki zdrowotnej przez wnioskodawcę z tytułu rozpoczętej działalności pozarolniczej.

Sąd Okręgowy zważył:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 6.03.2018r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021r., poz. 162 zez zm. j.t.), przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 18 ust. 2 cyt. ustawy, prowadzący działalność ma prawo zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie art. 36aa oraz przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców.

Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022r., poz. 1009 ze zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe.

Zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących działalność pozarolniczą, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

Organ rentowy wywodził, że zgłoszenie K. W. jako osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą do ZUS, z kodem tytułu ubezpieczenia 0570, oznacza przystąpienie do ubezpieczeń społecznych na zasadach ogólnych i jednocześnie rezygnację z uprawnieninia - z ulgi na start, przewidzianej przez art. 18 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców. Sąd Okręgowy nie podziela tego poglądu, bowiem materiał dowodowy daje w pełni uzasadnione podstawy do uznania, że K. W. spełniał przesłanki do tzw. ulgi na start, określonej w art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018r. Prawo przedsiębiorców (t. j. Dz.U.2019.1292 ze zm.). Od początku rozpoczęcia działalności pozarolniczej, rzeczywistą wolą ubezpieczonego było skorzystanie z tej ulgi, o czym świadczy opłacanie tylko składki zdrowotnej w ramach przedmiotowej ulgi. Nie dyskwalifikuje natomiast wnioskodawcy fakt błędnego złożenia przez pracownicę biura rachunkowego pierwotnej deklaracji z kodem tytułu ubezpieczenia 0570. Błąd ten został skorygowany poprzez złożenie korekty wyrejestrowania oraz zgłoszenie z prawidłowym kodem tytułu ubezpieczenia 0540 od 1.07.2020r.

Trzeba mieć też na względzie, że z konstrukcji art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców wynika, że zasadą jest niepodleganie obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez przedsiębiorcę przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia tej działalności. Skoro podleganie ubezpieczeniom poddano woli ubezpieczonego i wolę tę można jednoznacznie ustalić, a jednocześnie z dokumentów składanych organowi rentowemu wynika zarówno zgłoszenie się do ubezpieczenia jak też chęć skorzystania z "ulgi na start" i nie zachodzi prawdopodobieństwo instrumentalnego wykorzystania sytemu ubezpieczeń społecznych, to możliwe jest uznanie że taka osoba nie zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych, mimo dokonania zgłoszenia na formularzu (...)- wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 12.05.2020r. , III AUa 1071/20).

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 477 14 §2 kpc, Sąd zmienił zaskarżoną decyzję i stwierdził, że K. W. jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresie od 1.07.2020 – 31.12.2020, a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe wynosi 0 zł.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Magdalena Klimczak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację:  sędzia Dorota Załęska
Data wytworzenia informacji: