II Kow 149/18 - zarządzenie, postanowienie, uzasadnienie Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2019-01-24
Sygn. akt II Kow 149/18
POSTANOWIENIE
o warunkowym przedterminowym zwolnieniu
Dnia 24 stycznia 2019 roku
Sąd Okręgowy w Sieradzu, II Wydział Karny w składzie:
Przewodniczący: SSO Marek Masłowski
Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Ślipek
przy udziale Prokuratora Okręgowego Elżbiety Pietrzak z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu po rozpoznaniu na posiedzeniu w gmachu Sądu wniosku obrońcy skazanego o udzielenie warunkowego przedterminowego zwolnienia.
Postanowił:
I. na podstawie art. 77 § 1 kk oraz art. 78 § 1 kk oraz art. 161 § 1 kkw warunkowo zwolnić A. R. (1) syna H. i D., urodzonego dnia (...) w W. z odbycia reszty kary 2 (dwóch) lat pozbawienia wolności, na poczet której zaliczono okres rzeczywistego pozbawienia wolności od 27.07.2011 r., godz. 19:35 do 16.11.2012 r. orzeczonej wyrokiem Sądu Okręgowego w (...) (Holandia) z dnia 29 maja 2013 r. w sprawie sygn. akt 02-800915-11, za czyn z art. 280 § 1 kk, określonej i przyjętej do wykonania w Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sygn. akt II Kop 37/18.
II. Na podstawie art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 24.01.2021 r.
UZASADNIENIE
Wniosek obrońcy skazanego, któremu Prokurator nie oponował, zasługuje na uwzględnienie.
A.R. wyrokiem Sądu Okręgowego w (...) (Holandia) z dnia 20.05.2013 r., w sprawie sygn. akt 02-800915-11 skazany został na karę 2 lata pozbawienia wolności z zaliczeniem na poczet jej wykonania okresu rzeczywistego pozbawienia wolności w toku postępowania rozpoznawczego od 27.07.2011 r. do dnia 16.11.2012 r. Kara ta z określeniem, że przypisany A. R. czyn, wedle prawa polskiego, wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 280 § 1 kk, została przejęta do wykonania w Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem Sądu Okręgowego w Sieradzu z dnia 30 października 2018 r. w sprawie sygn. akt II Kop 37/18.
A. R. jest sprawcą przypadkowym i w życiu skazywany był tylko jeden raz. Odbył blisko 2/3 części kary. Taki jej rozmiar jest satysfakcjonujący, realizuje zasadę właściwej odpłaty i stanowi o zaspokojeniu poczuciu sprawiedliwości. Proporcje między wymiarem kary orzeczonej, odbytej jej części oraz okolicznościami samego czynu popełnionego 14.05.2011 r. są odpowiednie. Skazany uregulował wszystkie należności finansowe wynikające z wydanego wyroku. Od opuszczenia miejsca izolacji w listopadzie 2012 r. funkcjonuje w społeczeństwie nienagannie. Nie wszedł ponownie z konflikt z prawem. Od tego czasu bez przerwy pracuje, głównie poza granicami kraju a od 2015 r. na terenie Niemiec jako spawacz kontenerów morskich. Zmieniła się też jego sytuacja osobista, bo w 2015 r. założył rodzinę i ma 3-letnią córkę.
Powyższe okoliczności a w szczególności długi okres, bo liczony a latach, od czasu wykonania części kary, dobitnie świadczy, że nie występuje problem stosowania odpowiednich oddziaływań wychowawczych, by wdrożyć skazanego do przestrzegania porządku prawnego, w tym zwłaszcza nie ma z tego punktu widzenia żadnego argumentu przemawiającego za potrzebą osadzenia go w zakładzie karnym dla odbycia jeszcze tylko 7 miesięcy kary. Sąd uznał, że wszystkie jej prewencyjno – wychowawcze cele zostały osiągnięte oraz nabrał pewności, że A. R. w przyszłości nie wejdzie na drogę konfliktu z prawem. Dodać można, że prognoza kryminologiczno – społeczna jest tak bardzo pomyślna, że za zbędne uznano, zwłaszcza wobec faktu wykonywania pracy za granicą, oddawanie skazanego pod dozór kuratora i nałożenie jakichkolwiek obowiązków w okresie próby. Dla kontrolowania jej przebiegu wystarczającym będzie zastosowanie rozwiązania przewidzianego w art. 163 § 3 kkw, a więc doraźne zarządzenie zebrania informacji dotyczących skazanego w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzanego przez kuratora sądowego w miejscu stałego pobytu A. R..
Z przedstawionych wyżej względów należało orzec jak w sentencji.
Sędzia:
Pouczenie
1. Warunkowo zwolniony, na którego nałożono obowiązki, a także oddany pod dozór obowiązany jest przestrzegać obowiązków ustanowionych przez sąd na okres próby lub związanych z dozorem.
2. Warunkowo zwolniony obowiązany jest do niezmieniania bez zgody Sądu miejsca stałego pobytu.
3. Warunkowo zwolniony ma obowiązek o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu (adresu) zawiadomić Sąd, który wydał postanowienie o warunkowym zwolnieniu oraz Sąd , który wyznaczył kuratora, instytucję lub organizację społeczną do wykonywania dozoru, a także do zgłaszania się do sądowego kuratora zawodowego w określonych przez niego terminach i udzielania wyjaśnień co do przebiegu próby oraz wykonywania nałożonych na niego obowiązków.
4. Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, uchyla się od wykonania obowiązków nałożonych na niego przez Sąd lub orzeczonych środków karnych oraz obowiązków opisanych w pkt 2,3 niniejszego pouczenia, uchyla się od dozoru, w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny, w szczególności popełnił inne przestępstwo (nieumyślne) lub została orzeczona inna kara, niż kara pozbawienia wolności, a także wtedy gdy opisane wyżej okoliczności zaistnieją po udzieleniu skazanemu pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego.
5. Sąd odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli zwolniony skazany za przestępstwo z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą, w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, ponownie używając przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby najbliższej lub innej osoby małoletniej zamieszkującej wspólnie ze sprawcą.
6. W razie odwołania warunkowego zwolnienia nie zalicza się na poczet kary okresu spędzonego na wolności, a ponowne warunkowe zwolnienie nie może nastąpić przed upływem roku od osadzenia skazanego w zakładzie karnym , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed upływem 5 lat.
7. Jeżeli w okresie próby i w ciągu dalszych 6 miesięcy nie odwołano warunkowego zwolnienia, karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego zwolnienia.
8. Postanowienie nie jest prawomocne. Służy od niego zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Łodzi za pośrednictwem tutejszego Sądu w terminie 7 dni od jego ogłoszenia.
ZARZĄDZENIE
I. (...)
(...)
II. (...)
III. (...)
a) (...)
IV. (...)
a) (...)
V. (...)
(...)
(...)
(...)
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację: Marek Masłowski
Data wytworzenia informacji: