IV U 447/21 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Sieradzu z 2021-09-01
Sygn. akt IV U 447/21
WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Dnia 1 września 2021 roku
Sąd Okręgowy w Sieradzu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
w składzie:
Przewodniczący: sędzia Sławomir Górny
Protokolant: st. sekr. sąd. Beata Krysiak
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 września 2021 roku w Sieradzu
odwołania D. P.
od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł.
z dnia 15.06.2021 r. Nr (...)
w sprawie D. P.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł.
o emeryturę pomostową
1. Zmienia zaskarżoną decyzję i przyznaje D. P. prawo do emerytury pomostowej, poczynając od 1 maja 2021 roku.
2. Stwierdza, że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do przyznania dochodzonego prawa.
Sygn. akt IV U 447/21
UZASADNIENIE
Decyzją z 15.06.2021r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. powołując się na przepis art. 4 ustawy z 19.12.2008r. o emeryturach pomostowych, odmówił D. P. prawa do emerytury pomostowej z uwagi na niespełnienie przesłanki wykonywania pracy w szczególnych w wymiarze co najmniej 15 lat. Do pracy w szczególnych warunkach nie uwzględniono okresu od 22.10.1984 – 31.12.2008, bowiem pracodawca nie potwierdził, że w ww. okresie odwołujący wykonywał pracę wymienioną w załączniku nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych.
Nie podzielając powyższej decyzji w/w złożył odwołanie, wnosząc o przyznanie prawa do przedmiotowego świadczenia.
W odpowiedzi, organ rentowy podtrzymał stanowisko wyrażone w zaskarżonej decyzji i wnosił o oddalenie odwołania.
Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:
D. P., ur. (...)
W okresie od 22.10.1984 - 31.05.2012, D. P. był zatrudniony stale i w pełnym wymiarze czasu pracy w (...) Spółdzielni (...) w S.. W-ca pracował w magazynie wyrobów nabiałowych gotowych. Magazyn był jeden, ale było w nim dużo różnych pomieszczeń. Praca odbywała się w odzieży, tj. kufajki, czapki, rękawice, obuwie robocze. Miejscem pracy odwołującego był magazyn i chłodnie. Masło, sery żółte były przechowywane w chłodniach. Twaróg był przechowywany w temperaturze do - 6°C. Co jakiś czas było odszranianie. Tylko w pomieszczeniach gdzie była śmietana i kefir temperatura była dodatnia. Jak masło było przeznaczone na eksport, to temperatura była zbijana do -20°C. Praca była zmianowa, także w nocy, trwała po 12 godzin, a minimum 8. Zmiana zaczynała się o 7.00 do 19.00 ale nigdy nie można było się wyrobić z pracą. Przełożonym magazynów był S. W.. Wszystkie pomieszczenia oprócz opakowań to były chłodnie, z temperaturą od 6°C do - 20°C. Wnioskodawca przebywał w chłodni około 8 godzin na 12 godzin (zeznania wnioskodawcy, zeznania świadków: T. B., K. T. – na nagraniu CD – 00:04:04 – 00:35:30 k. 14/akta sprawy; akta osobowe).
W dniu 21.05.2021r., D. P. złożył w ZUS wniosek o emeryturę (wniosek/akta ZUS).
Po rozpoznaniu wniosku zaliczono do ogólnego stażu 29 lat, 2 miesiące i 28 dni okresów składkowo – nieskładkowych, w tym 23 lata 5 miesięcy i 6 dni w szczególnych warunkach (art. 4) (karta przebiegu zatrudnienia/akta ZUS).
Decyzją z 15.06.2021r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych II Oddział w Ł. powołując się na przepis art. 4 ustawy z 19.12.2008r. o emeryturach pomostowych, odmówił D. P. prawa do emerytury pomostowej z uwagi na niespełnienie przesłanki wykonywania pracy w szczególnych w wymiarze co najmniej 15 lat (decyzja/akta ZUS).
Sąd ustalił stan faktyczny na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie oraz w postępowaniu przed organem rentowym. Okoliczności związane z charakterem pracy skarżącego w (...) Spółdzielni (...) w S. od 22.10.1984 - 31.05.2012, Sąd ustalił na podstawie zeznań wnioskodawcy, zeznań świadków - T. B., K. T., którym dał wiarę. W poczet materiału dowodowego Sąd przyjął także akta osobowe odwołującego.
Sąd Okręgowy zważył:
Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z przepisem art. 4 ustawy z dnia 19.12.2008r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018, poz. 1924 j.t.), prawo do emerytury pomostowej, z uwzględnieniem art. 5-12, przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:
1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948r.;
2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;
3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;
4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;
5) przed dniem 1 stycznia 1999r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;
6) po dniu 31 grudnia 2008r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;
7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.
Jak stanowi art. 3 ust.1 cyt. ustawy, prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku; wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.
Pod poz. 35 załącznika nr 1 do ustawy, wymienia się prace w pomieszczeniach o narzuconej technologią temperaturze powietrza poniżej 0°C.
W niniejszej sprawie przedmiotem sporu był staż wnioskodawcy w szczególnych warunkach. Postępowanie dowodowe wykazało, że odwołujący spełnił sporną przesłankę pracy w szczególnych warunkach uprawniającą do nabycia przesłanki do nabycia prawa do emerytury pomostowej. Będąc zatrudnionym w (...) w S. od 22.10.1984 - 31.05.2012, wykonywał pracę w szczególnych warunkach magazyniera przez wymagany okres co najmniej 15 lat.
Zgodnie z treścią art. 118 ust. 1 i 1a ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. 2021.291 t. j.), organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczeń (…) po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. W razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Organ odwoławczy wydając orzeczenie, stwierdza odpowiedzialność organu rentowego.
W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie na etapie postępowania przed ZUS, nie było możliwe ustalenie przesłanki stażu pracy w szczególnych warunkach, co zostało dopiero wykazane w toku postępowania odwoławczego na podstawie dokumentów osobowych, zeznań świadków – T. B., K. T. oraz wnioskodawcy. W związku z tym należało uznać, że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania zaskarżonej decyzji.
Z tych względów, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14§2 k.p.c., zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał D. P. prawo do emerytury pomostowej, poczynając od 1 maja 2021r. (pkt 1 wyroku). ustalając jednocześnie, że organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji (pkt. 2 wyroku).
z/ odpis wyroku z odpisem uzasadnienia, pouczeniem o apelacji, aktami rentowymi i odpisami protokołu dla pełnomocnika ZUS.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Sieradzu
Osoba, która wytworzyła informację: sędzia Sławomir Górny
Data wytworzenia informacji: